Blog > Komentarze do wpisu
historia internetu w polsce cz.20
SDI Neostrada

Podział łącza telefonicznego

Osoby korzystające z popularnego numeru 02 20 21 22 były świadome wad tej technologii. Przede wszystkim była to cena, zależna od czasu połączenia. Drugą była blokada mozliwości połączenia telefonicznego. Wynikało to z tego, że transmisja danych odbywała się w tym samym paśmie co pasmo akustyczne.

Rozwiązaniem tego był podział częstotliwości na pasmo akustyczne i pasmo transmisji danych. Takimi technologiami są np. SDI i Neostrada.

SDI

Najwcześniejszą technologią było SDI. Nazwa ta była tłumaczona początkowo jako Szybki Dostęp do Internetu, a później jako Stały Dostęp do Internetu. Wykorzystywała tu technologię HIS (Home Internet Solution) firmy Ericsson.

 

Użytkownicy SDI mieli zapewniony stały dostęp do Internetu z prędkością maksymalną 115,2 kb/s (w obie strony). Był to szybki Internet oczywiście przy porównaniu z klasycznym modemem. Nowością było to, że można również korzystać z telefonu w czasie korzystania z Internetu. Wiąże się to jednak ze spadkiem przepustowości do około 70 kb/s.

Najwiekszą zaletą usługi był przydzielany stały adres IP, czego nie umożliwiały inne usługi. Stąd nastąpił wysyp własnych serwerów, gdyż uzytkownicy mogli za pomocą DNS przypisać domenę do swego IP. Usługa SDI stanowiła też często dostęp do sieci Internet w osiedlowych sieciach komputerowych.

W latach 1999-2004 TP SA zakupiła urządzenia dostępowe dla ponad 125.000 linii abonenckich. Obecnie usługa SDI nie jest już sprzedawana i ustąpiła miejsca Neostradzie TP. TP SA zakończyła świadczenie 1 stycznia 2011 roku.

Urządzenia dostępowe systemu produkowane były przez nowozelandzki oddział firmy Ericsson w zakładach w Australii i Singapurze a terminale abonenckie po roku 2000 w Polsce przez firmę Radomska Wytwórnia Telefonów - Telefony Polskie SA.

Jako ciekawostke warto podać, że usługa HIS byla popularna głównie w Polsce. Stosowała ją TPSA i Telefony Opalenickie (miały 500 aparatów).

Neostrada

Myślę, że w Polsce nie trzeba nikomu wyjaśniać tego słowa. To najpopularniejszy sposób dostępu do Internetu. Korzysta z niego blisko 2 miliony uzytkowników. Uznawany jest za pierwszy powszechny stały dostęp i szerokopasmowy (choc to akurat trochę na wyrost).

Neostrada wykorzystuje technologię ADSL. To skrót od Asymmetric Digital Subscriber Line, ADSL (czyli asymetryczna cyfrowa linia abonencka). Podobnie jak w SDI pasmo jest dzielone na głos i dane. Możliwe jest więc jednoczense serfowanie i telefonowanie.

Asymetria wynika z tego, że wiekszość użytkowników więcej sciąga danych niż ich wysyła. Dlatego pasmo na przesył danych do uzytkownika jest szresze niż dla wysyłu. Nadaje się więc świetnie dla indywidualnych odbiorców. Na serwer raczej nie.

Ponieważ sygnał przesyłąny jest całkowicei scyfrowy nie trzeba tracić czasu na jego konwersję na analogowy. Pozwala to osiągnąć duzo większe transfery danych na tym samym łączu. WYmaga jednak uzycia specjalnego modemu ADSL.

ADSL pozwala na transmisję z prędkością od 16 kb/s do 24 Mb/s. Prędkość, z jaką można wysyłać dane, jest zwykle znacznie niższa. Obecnie testuje się 40Mb/s i 80Mb/s (w technologii VDSL2).

Historia usługi

Warto zapamiętac datę 15 styczeń 2001 rok. To data pilotażowego uruchomienia usługi Neostrady. Początkowo tylko dla mieszkańców Warszawy, stopniowo udostępniana pozostałym miejscowościom.

Za datę uruchomienia usługi pełnej (juz nie testowej) nalezy uznać 1 lipiec 2002 rok. Oficjalną usługą zostałą Neostrada Plus o prędkości 512 kb/s. Pierwsze modemy były wewnętrznymi (na PCI), ale od 2003 roku można też dostać podłączane przez USB, a potem przez RJ-45.

1 czerwiec 2004 to kolejna znamienna data. Wprowadzno wolniejszą usługę (tylko 128 kb/s) ale zaledwie za 59 zł brutto. Ta cena sprawiła, że mnóstwo osób zaczęło z niej korzystać. Niestety przy okazji wprwadzania nowych taryr wprowadzono tez ograniczenia przesyłu danych. Po ich przekroczeniu predkość spadało do niwieelkiej wartości lub trzeba było dokupić transfer.

Ograniczenia zostały zniesione 1 lutego 2007 roku. Związane to było z rosnącą konkurencją, któa mogła już krozystać z łączy TPSA. Jednocześnie wprowadzano nowe promocje cenowe, chcąc utzrymac pozycję lidera.

Obecnie wprowadzane sa nowe prędkości (10 Mb/s i 20Mb/s). uruchomio też możliwość oglądania telewizji przez Internet (Neostrada TP z telewizją).

Ocena usługi

Nesotrada działała dość stabilnie. Tak przynajmniej było u mnie (ale odkąd użyłem modemu innej firmy niż TPSA). Awaryjność zależała od stanu łączy w poszczególnych miejscowościach, ale ten się stale poprawia.

Jako usługa jest dostępna właściwie wszędzie. Początkowo były to duże miasta, potem mniejsze miejscowości, miasteczka i wsie.

W porównaiu do wczesniejszych usług byla relatywnie tania, choć konkurencja ma lepsze promocje.

Wada były limity transferu danych (zniesione pod wpływem konkurencji). Narzekano też na jakość montazu i problemy z reklamacją. Ulubionym sposobem pomocy konsultantów było zalecanie zrestarowania komputera i sprawdzenie czy kable jest podłaczony do gniazdka.

Ludzie narzekali też na konieczność posiadanai numeru telefonicznego wraz z Neostradą.

Minusem było nieprzydzielanie stałego adresu IP. Zamiast tego jest dynamiczny, ale i zewnętrzny adres IP z puli TPSA.

Znaczenie Neostrady

Śmiało możemy powiedzieć, że zrewolucjonizowała i upowszechniła dostęp do Internetu. Był to dostęp stały (ryczałtowy). Nie trzeba już było liczyć z zegarkiem i portfelem w ręku minut korzystania z Internetu. Polacy zaczęli tłumnie korzystać z różnych usług sieciowych.

Dizeki temu stało się możliwe rozwijanie usług Web 2.0. Wikipedia, Wykop, Nasza-Klasa skorzystały na tym, że pojawiło się kilka milionów nowych internautów.

Neostrada była też częstym prezentem na Komunię, pod Choinkę, na urodziny dla dzieci i wnuków. To sprawiało, że korzystali oni sporo z Internetu. Dzięki temu można było zacząć mówić o społeczeńśtwie inforamcyjnym. Wyrastało pokolenie dla którego Internet był jak powietrze - czyms powszednim.

Miało to tez negatywne kosenwencje. Wpuszczenie tak wielkiej liczby osób niosło niebezpieczeństwo, ze nie będa umiały się zachować odpowiednio. Takie było pochodzenie terminu "dzieci Neostrady". Trzeba jednak pamiętać, ze jest to status przejściowy (choc znam kilka przypadków temu preczących). Osoby te dorastają, nabywają wiedzy i doświadczenia zyciowego.

poniedziałek, 06 czerwca 2011, de_marcon

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Danny, *.flash-net.pl
2011/06/13 16:34:42
Bardzo podoba mi się tematyka bloga, obyś pisał dalej na takim poziomie. Odnośnie artykułu mogę dodać, że do tej pory w wielu miejscach (głównie na wsi) Neostrada nie ma alternatywy i jest jedyną opcją założenia stałego łącza. Tam gdzie brakuje łączy TP lub są przeciążone użytkownicy są skazani na kiepskie oferty typu BlueConnect czy iPlus, albo jeszcze gorsze lokalne sieci bezprzewodowe o bardzo złej jakości sygnału i dużym obciążeniu, zwłaszcza popołudniu.

Inne moje strony i blogi