Blog > Komentarze do wpisu
Internet jako rozszerzenie ludzkiego mózgu cz. 3
Jak nas wyręcza Internet.

Wyręczani przez Internet

Nauczyciele coraz powszechniej obserwują pewne zjawisko wśród uczniów. Kiedy mają za zadanie coś napisać, czy obserwować bardzo często szukają tego w sieci. Dotyczy to np. wypracowań, wyników laboratoriów czy ćwiczeń. Daje się zaobserwować tendencję do zastępowania pracy własną głową, danymi znalezionymi w Internecie.

To zjawisko (często nielubiane przez grono pedagogiczne) pokazuje coraz bardziej powszechną tendencję do wyręczania własnego mózgu wiedzą znaleziono w Internecie. Ma ono oczywiście swoje dobre jak i złe strony.

Naturalna skłonność człowieka

Sam proces jest naturalny. Jego pierwszym etapem było wynalezienie pisma. W założeniu miało odciążyć nasze umysły od konieczności pamiętania pewnych informacji, które z powodzeniem można zapisać na kamieniu, tabliczce, papierze. Co ciekawe pewien Faraon egipski był niechętny stosowaniu pisma, gdyż uważał, że zniechęci ono ludzi do uczenia się na pamięć i ich rozleniwi. Czy jego obawy nie wydają nam się dzisiaj do czegoś podobne?

Obecnie zachęca się do czytania, uważane jest ono za najlepszą metodę zdobywania informacji. Alarmuje się nawet, że przegrywa z Internetem, jako podstawowym źródłem wiedzy.

Sieci komputerowe są na pewno szybszym sposobem na wyszukiwanie wiadomości. To powoduje, że dominują wśród młodszej części ludzkości. Co raz więcej danych jest dostępnych na serwerach, skanuje się książki, czasopisma, by mogły być dostępne dla każdego.

Stanowi to ciekawą alternatywę dla przyszłości człowieka. Ewolucjoniści wskazują w tym miejscu na kolejny etap rozwoju gatunku Homo Sapiens – Homo Siecius. Obserwuje się tendencję do odciążania naszego umysłu poprzez przeniesienie do Sieci rzeczy, które nie są nam w danej chwili potrzebne (Niestety uczniowie chcą tu umieścić akurat te dane, których muszą się nauczyć w szkole, a które powinni mieć w głowach). Poprzez analogię do komputera, Internet pełni rolę zewnętrznego twardego dysku.

Sprzyja temu rozwój techniki. Internet jako sieć jest coraz bardziej potężna. Dzięki nowymi serwerom i punktom dostępowym jest obecny właściwie w każdym miejscu na świecie. Ludzie mogą się z nim połączyć wszędzie gdzie są dzięki telefonom komórkowym, smartfonom,laptopom i innym przenośnym urządzeniom. Idea zewnętrznej bazy wiedzy dostępnej zawsze i wszędzie powoli się ziszcza.

To jest chyba dobre rozwiązanie problemy zwiększenia możliwości mózgu. Z samym organem myślenia i magazynem podręcznej wiedzy nie da się wiele zrobić. Można za to stworzyć zewnętrzny magazyn danych. Konieczne są tu dwa warunki: zgromadzenie odpowiedniej ilości danych oraz łatwy dostęp do nich. Widzimy obecnie, że powoli są spełnione, dzięki czemu piękna wizja Internetu jest coraz bliżej.

środa, 02 listopada 2011, de_marcon

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

Inne moje strony i blogi