Blog > Komentarze do wpisu
Internet jako rozszerzenie ludzkiego mózgu cz. 4
Co w przyszłości

Sieć z ludzka twarzą

Warunkiem powszechnego korzystania z wiedzy zgromadzonej w sieci jest jej przystępna postać. Dane muszą być przedstawione w postaci zrozumiałej dla danej osoby. Obecnie nie jest to spełnione, gdyż różne serwisy i witryny stosują własne formaty danych, co utrudnia skorzystanie z nich.

Tendencje do ujednolicania formatu danych w sieci trwały od dawna. Najbardziej znanym sposobem jest HTML. Służył on głównie do przedstawiania danych tekstowych, choć w pewnym stopniu umożliwia również osadzenie grafiki i multimediów. HTTNL wyznaczył standard – każdy nowy sposób musi być jednocześnie prosty i mający duże możliwości. Dlatego nowe języki jak XML i jego pochodne wywodzą się od HTML.

Ważny jest też prosty interfejs rożnych programów. Klasycznym przykładem jest przeglądarka internetowa, która jest cudem prostoty i efektywności wśród programów. Więcej tego typu aplikacji sprawi, że z sieci będą korzystać praktycznie wszyscy. Również osoby nieobyte z techniką i komputerami zechcą poserfować po sieci.

Sieć samo-organizująca się

Jednym z modnych terminów spotykanych w Informatyce jest Web 3.0. Czym on jest? To dalszy rozwój sieci Web. Od poprzednich rożni się tym, że jest to sieć semantyczna. Oznacza to, że sama będzie potrafiła zrozumieć sens zawartych w niej informacji. Będzie na przykład wiedziała, że słowo „Republika” w tekście o muzyce wiąże się z zespołem Grzegorza Ciechowskiego. Kiedy pojawi się w tekście o polityce to mowa o formie rządów. A jeśli jest to tekst o serwisach internetowych to jest to katalog stron WWW portalu Onet.

Jak na razie sieć potrafi wyszukać potrzebny termin. Wyszukiwarka zwróci nam listę stron gdzie znajduje się słowo „Republika”. Właśnie - zwraca listę stron, gdzie jest ten termin, a nie udziela konkretnej odpowiedzi. Choć w wypadku najpopularniejszej wyszukiwarki (Google, jakby ktoś nie wiedział) widać próby zrozumienia sensu pytania. Jeśli szukamy rzadkiego terminu lub się pomyliliśmy to zobaczymy tekst: „czy miałeś na myśli...”. Potrafi dość dobrze analizować kontekst tekstu, co w wielu wypadkach umożliwia znalezienie trafnej podpowiedzi.

Jednak taka sieć powinna robić coś więcej. Powinna rozpoznawać znacznie więcej pojęć zawartych w tekście niż wynika z z samej analizy tekstu. Powinna umieć uogólniać pojęcia, tworzyć odnośniki do różnych partii danych o podobnym sensie. Ważna jest też umiejętność odczytywania i rozumienia pytań zadanych w języku potocznym. Są one często niejasne i nieprecyzyjne. Sieć umiałaby też zrozumieć, co użytkownik miał na myśli. Zrozumiałaby sens, przetłumaczyła na postać bazodanową i znalazła odpowiedzi. Dodatkowo wyselekcjonowałaby materiał wybierając ten, który jest jak najbardziej zbliżony do wymaganej odpowiedzi.

Pożądane rozwiązanie

Myślę, że takie rozwiązanie to jest to. Taka sieć byłaby prawdziwym rozszerzeniem naszego umysłu. Jeśli mielibyśmy ze sobą telefon, smartfon lub inne urządzenie telekomunikacyjne to wszędzie mielibyśmy dostęp do Wszechnicy Wiedzy Wszelakiej. To odczytanie skrótu WWW autorstwa Marka Cara (nieżyjący dziennikarz popularyzujący tematykę Internetu) świetnie oddaje sens tego co może nam dać sieć.

Przeobrazi to kompletnie nasze życie. Wiele metod pracy się zmieni diametralnie. Do nich na pewno będzie należeć edukacja. Uczniowie na pewno z radością przyjmą fakt, że w zasięgu reki będą mieć niewyczerpane źródło wiedzy (przydatne na klasówkach). Edukacja skupi się raczej na umiejętności wyszukiwania i korzystania z już nagromadzonej wiedzy. Oczywiście wcale to nie będzie oznaczać, że już nie trzeba się uczyć. Mimo rozwoju Sieci każdy człowiek będzie musiał mieć pewien zasób wiedzy w swojej głowie. Tego się nie da przeskoczyć.


I Bardzo dobrze!

środa, 02 listopada 2011, de_marcon
Tagi: mózg

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
paqo2011
2011/11/21 01:01:41

Witam! Od 3 lat: Tworzę strony WWW (wizytówki firm, galerie, mapy, sklepy internetowe, CMS, zgodnie ze standardami w3org, java/flash/css/html/php).
Pozycjonuję strony w wyszukiwarce Google - cena 200 zł/miesiąc (katalogowanie - kilkaset katalogów, optymalizacja strony pod Google, dodawanie do wyszukiwarek - kilkadziesiąt wyszukiwarek, kampania Google - dopłata 100 zł/miesiąc).
Ceny: 200 zł strona prosta, 400 zł strona rozbudowana, forum/blog 100 zł.

Wykonuję również tłumaczenia pl/ang i ang/pl - mam praktyki za granicą w Norwegii, angielski poziom zaawansowany - według testu 75%, specjalizacja słownictwo biznesowe/marketingowe, 1 strona A4 tłumaczenia czcionka Arial 10 - 30 zł.

Kontakt: GG 4533113, E-MAIL: lukgro1991@wp.pl, TELEFON: 668 548 905. WIĘCEJ NA STRONIE FIRMOWEJ: WWW.RENOWATOR.NET. Akceptuję: przelewy, płatności paypal, przekazy pocztowe, możliwość spotkania się na terenie Warszawy lub Lublina.

Inne moje strony i blogi