Blog > Komentarze do wpisu
historia internetu w polsce cz.27
Gadu Gadu

Gadu-Gadu

GG to najpopularniejszy komunikator w Polsce. Korzysta z niego około 8 milionów osób. Jego historia zaczyna sie w 2000 roku, a właściwie rok wczesniej, choc pod inna nazwą.

SMS Express

Pierwotnie GG nazywało się SMS Express. Ostatnia wersja miała numer 2.40. Sam program słuzył do wysyłania darmowych SMS-ów na komórki. w latach 90-tych ta cecha była kluczowa - ceny wiadomości tekstowych były dość wysokie, więc SMS Express idealnie zaspokajał potrzeby użytkowników. Miał kilka ciekwych i lubianych funkcji. Zawierał archiwum sms-ów, wysyłał wiadomości o określonej godzinie itp.

Narodziny GG

Program do SMS chodził, ale Łukasz Fołtyn zafascynował się programem pięciu izraelskich programistów - ICQ. Postanowił więc stworzyć polski odpowiednik tego programu. Nazwał go Gadu-Gadu. Pierwsza wersja została wydana 15 sierpnia 2000 roku. Nosiła ona nuer 3.0, gdyż w ten sposób akcentowano ciągłość z SMS Expressem. Według informacji podawanych przez firmę Gadu-Gadu, już pierwszego dnia w systemie zarejestrowało się 10 000 osób.

O sukcesie gadu-Gadu zadecydowała dobrze wybrana nisza rynkowa. Wczesniej nie było takiego programu napisanego w Polsce. GG było też dostosowane do nasyzch realiów. Polski interfejs nie był wówczas czymś oczywistym - ICQ było po angielsku. Zaletami była tez prosta instalacja i konfiguracja.Wczesniej był tylko IRC i pierwsze czaty, więc GG było prawdziwą nowością na naszym rynku. Usmiechnięta buźka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli w Internecie.

Popularność progamu była i jest ogromna.Każdego dnia społeczność użytkowników komunikatora powiększa się o kolejne tysiące osób. Po roku od uruchomienia, z Gadu-Gadu korzysta już 250 tysięcy internautów. Pomiędzy użytkownikami komunikatora nasila się zjawisko rywalizacji o atrakcyjne numery. Posiadanie tak zwanego niskiego numeru Gadu-Gadu staje się cennym wyróżnikiem dla użytkownikow Internetu.

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników rośnie liczba wysyłanych każdego dnia wiadomości przez komunikator. Od początku istnienia Gadu-Gadu do dzisiaj wzrosła ona 100-krotnie - z niespełna 3 do 300 milionów wiadomości wysyłanych dziennie.

Konkurencja

GG skutecznie poradziło sobie z konkurencją. Inne firmy i portale stworzyły własne programy. W wielu wypadkach były nawet lepsze,s zybsze i miały ciekawsze rozwiązania. Warto tu wymienić zwłaszcza WPKontakt czy Tlen. jednak decydujaca okazała się popualrność GG. Ilość użytkowników była tak duża, że korzystający z innych komunikatorów przechodizli do Gadu-Gadu.

Konkurencja była skazana albo na zejście z rynku (tak zrobił np. Onet Komunikator), albo na wdrożenie protokołu GG w swoich programach. W ten sposób utrzymały sie na rynku, ale jednocześnie dodatkowo przysporzyły potentatowi dodatkowych uzytkowników.

Zmiany organizacyjne

Firma pierwotnie nazywała się SMS-Express (do 2007 roku). Była to nieduża firma. Dzieki pozyskaniu sponsora (został nim Warsaw Equity Holding) były fundusze na rozwój programu GG. Główne skrzypce grał Łukasz Fołtyn, autor protokołu i dużej częsci kodu Gadu-Gadu. Pełnił funkcję prezesa spółki, a następnie do 16 maja 2007 zasiadał w radzie nadzorczej firmy Gadu-Gadu S.A. Pod koniec 2007 roku Fołtyn sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce. Fołtyn nie pełni już żadnej funkcji w firmie.

W związku ze zmianami biznesowymi spółka zmieniła nazwę na Gadu Gadu SA. 23 lutego 2007 roku spółka Gadu-Gadu S.A. zainaugurowała swoje notowania na warszawskiej Giełdzie. W październiku firmą zainteresował się południowo-afrykański koncern medialny Naspers. Postanowił skupić wsyztskie akcje i wycofac spółkę z giełdy. Płacił 20% więcej niz wynosiła rynkowa cena akcji. Zainteresowanie wykazał zarówno Warsaw Equity Holding (posiadający  55% akcji) jak i Łukasz Foltyn, posiadający 14% udziałów. W końcu czerwca 2008 MIH Poland Holdings B.V. posiadała już wszystkie akcje Gadu-Gadu S.A.,  a ich notowania na giełdzie zostały zawieszone.

Naspers to spółka inwetsująca w przedsięwzięcia medialne i branży IT.  Posiada wiele renomowanych magazynów, dzienników i portali internetowych. Jej celem jest zintegrowanie różnych usług internetowych, radiowych, telewizyjnych i prasowych. Głównymi obszarami działań NASPERS Ltd. są platformy internetowe skupione wokół społeczności, komunikacji i gier, płatna telewizja oraz powiązane z usługami internetowymi media drukowane – publikacja, dystrybucja i druk prasy i książek. W wielu obszarach swojej działalności NASPERS  Ltd. jest firmą wiodącą na rynku.

Posiada np. takie gazety codzienne jak Daily Sun, City Press. Wśród magazynów kolorowych jest Fair lady, DIT, MAxPower, czy edycje południowoafrykańskie Men'S Health, Shape, Sport Illustrated. Wśród wielu portali internetowych jest całkiem sporo polskich. To Allegro.pl, Gadu-Gadu Network, LIVECHAT Software, Blip.

Przyszłość komunikatora

Gadu-Gadu wykorzystuje własny (zamknięty) protokół komunikacji. Użytkownicy Gadu-Gadu są identyfikowani w systemie za pomocą numerów. Trwają stale prace nad rozbudową programu. W najnowszych wersjach wprowadzono szyfrowane połączenia. Możliwie jest tez odkonywanie rozmów telefonicznych w ramach VOIP. Niektóe wersje pozwalały na przesył głosu i obrazu przez Internet (rozmowy wideo).

Wadą tego podejścia jest niekompatybilność ze starszymi systemami jak MS Windows 95 i 98, oraz wzrastające wymagania systemowe. narzekają tez uzytkownicy Linuksa i MacOS, którzy nie mają (oficjalnej) możliwości skorzystania z z GG. Krytykowane jest też przeładowanie  funkcjami, agresywne reklamowanie i coraz bardziej skomplikowaną obsługę. To powoduje, ze miłośnicy komunikatora szukają w sieci starszych wersji, by z nich korzystać i uniknąć choc części problemów z komunikacją.

Rozmowa z ISS

Ciekawostka  jest fakt, że GG stało sie pierwszym kosmicznym komunikatorem. Zostało uzyte do rozmowy z kosmonautami ze stacji Kosmicznej. Miało to miejsce 27 czerwca 2008 roku - w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.

Gadu-Gadu uruchomił specjalny numer: GG 130, pod który internauci mogli wysyłać pytania do członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Użytkownicy komunikatora zadali astronautom kilkanaście tysięcy pytań. Interesowało ich, jak wygląda życie na orbicie. W jaki sposób na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegają najprostsze czynności życiowe. Wśród pytań pojawiały się całkiem proste: na czym polega nudzenie się w kosmosie i jak tę nudę wypełnić?

– Cieszymy się z tak dużej aktywności internautów. Jest to akcja bez precedensu na skalę światową. Wybraliśmy kilkanaście najciekawszych i najbardziej oryginalnych pytań, jakie zadaliśmy astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedział Jarosław Rybus z Gadu-Gadu.

Multikomunikatory

Tematem spornym związanym z GG, jest korzystanie przez inne programy z sieci Gadu-Gadu. Obecnie wszystkie komunikatory mają taką możliwość (bo muszą). Jendak odbywa się to bez zgody spółki. Oficjalnym powodem jest niemożliwość zagwarantowania odpowiedniej jakości połączenia i bezpieczeństwa.

Prawdziwym powodem jest to, że alternatywne aplikacje blokują reklamy z których się utrzymuje sieć. Trudno tu nie przyznać racji - serwery przecież kosztują. W dodatku łamie to regulamin krozystania z GG. Według niego można uzywac tylko oficjalnych narzędzi.

Specjalną kategorię stanowią multikomunikatory, czyli programy z założenia obsługujące różne protokoły. DO nich należą np. AQQ, GG Lite, Miranda IM, mytribe, Tlen.pl.

Problem mają uzytkownicy innych systemów operaycjnych , gdyż GG jest tylko na Windowsy. Dlatego twórcy komunikatorów na inne platformy nie zapomnieli o Gadu-Gadu. Są to np. Empathy, Kadu, Pidgin.

Możliwość napisania własnego komunikatora do obsługi sieci GG umożliwia biblioteka libgadu. Została napisana przez pasjonatów na podstawie analizy oryginalnego programu (tzw. inżynieria odwrotna). Tak więc każdy może stworzyć jakiego chce klienta (o ile zna C++)

 

poniedziałek, 25 lutego 2013, de_marcon

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/02/05 11:17:45
Co jak co ale Internet pozwolił na łatwe znalezienie wyjaśnienia jak wypełnić pit 38 czy też wszelkie inne dokumenty do których nie wiem jak się zabrać.
-
2014/08/17 15:22:58
Hej hej - świetna historia :) Będziesz moze robić coś podobnego ale bardziej pod drukarnie.. np. druk plakatów, broszur czy też druk ulotek. Wrocław ostatnio hostował fajną wystawę w tym temacie.

Inne moje strony i blogi